top of page
fotolia_38593753_subscription_monthly_m.

Hakkımızda

Tarihçe

Firmamız ilk olarak 1957 yılında Perşembe Pazarı zanaatkarlarından merhum Kemalettin YURTBAŞI tarafından küçük bir torna atölyesi olarak faaliyetine İstanbul - Karaköy' de başlamıştır. İlk zamanlar muhtelif torna işleri yanında manşon, nipel, dirsek ve flanj imal edilmiştir. Daha sonra matkap tezgahı, ağaç tornası gibi makina imalatı da gerçekleştiren firma, piyasa taleplerine paralel olarak vana ve makinato üretimine ağırlık vermeye başlamıştır.
Sürgülü vana ve çekvalf imalinin yanında özel tip vanaların da üretilebildiği ender yerlerden biri olmuştur. Halihazırda devam ettiğimiz Konik (Blof) tip vanaların ve boru genişletici (Makinato - Makineto) aparatların üretimi Türkiye'de ilk kez Kemalettin YURTBAŞI tarafından gerçekleştirilmiştir. 
- 1989 yılında vefatından sonra oğulları Mustafa YURTBAŞI ve R.Semih YURTBAŞI firmayı Kollektif Şirket'e dönüştürürken Kemalettin YURTBAŞI isminin baş harflerini simgeleyen "KY",  logo olarak benimsenmiştir. 

- 1990 yılında imalat birimini İMES Sanayi Sitesi'ndeki yeni yerine taşımış, Perşembe Pazarı'ndaki imalathane satış yeri olarak mağazaya dönüştürülmüştür. 

-  2006 yılında "YURTBAŞI" ismine Türk Patent Enstitüsü (TPE)' nden marka tescili alınmıştır.

-  2009 yılında yeniden tasarlanan logoya yine "KY" karakterini çağrıştıran yeni bir hüviyet kazandırılmıştır. 

-  Yeni logomuz 22.02.2013 tarihinde ticari markamız olarak TPE tarafından tescillenmiştir.

-  28.08.2013 tarihinde "Makinato - Makineto" ürün markamız olarak TPE tarafından tescillenmiştir.

Üretim çeşitlememizdeki makina imalatına paralel olarak  2019 yılı Kasım ayında  firmamız; "YURTBAŞI MAKİNA VE VANA SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ" ismi ve yeni logo biçimiyle yoluna devam etme kararı almıştır.

Misyonumuz

Firmamız,  kurulduğu 1957 yılından itibaren iki kuşaktır üretim odaklı faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülkesinin kalkınmasının ancak üreterek mümkün olabileceği bilinciyle ve bu fikirden hareketle ekonomiye pozitif katkı sağlamak amacıyla üretmeye devam etmektedir. Zor çalışma koşullarında, ucuz fakat kalitesiz ithal ürünlerin yarattığı haksız rekabet ortamına rağmen üretmeyi, üretirken de kaliteden ödün vermeden en iyiyi yapabilme çabasını sürdürmektedir.

Vizyonumuz

Ürün gamını her geçen gün çeşitlendirerek Türkiye'de ilklere imza atmaya devam ederken, sektöründe öncülük yapan dünya markalarıyla rekabet etmeyi kendine hedef seçmiştir.

Bize Ulaşın

Kısa bir form doldurarak fiyat alabilir veya adres tarifini seçerek ofisimize Google Maps üzerinden ulaşabilirsiniz.

bottom of page