top of page
PNÖMATİK AKTÜATÖRLÜ KONİK VANALAR.png

Pnömatik Aktüatörlü Konik Vanalar

Ürün Detayları

Pnömatik Aktüatörler, rotary tip aktüatörlerdir. Valflerin açık-kapalı (on-off ) ve oransal kontrol edilmesini sağlar.

1- Tek ve Çift Etkili Pnömatik Aktüatörler, 90 derece dönüşlü olup, krameyer dişli sistemi ve pinion dişli sistemi ile imal edilmiştir. 6 bar basınçlı hava ile verebildiği tork değeri 11Nm-2900Nm arasındadır.

Tek etkili Aktüatörün yan kapakları içindeki yayların çıkarılmasıyla Çift etkili tipe, keza çift etkili aktüatöre yay eklenerek tek etkili tipe dönüştürülebilir.

Tek etkili aktüatör; tehlikeli, emniyet katsayısı yüksek hatlarda tercih edilir. Herhangi bir sebeple aktüatör besleme havası kesilirse vana aktüatör tarafından otomatik olarak kapatılarak akışkanın kontrolsuz dolaşımı engellenir. 


Çift etkili aktüatörlerde ise vananın açık-kapalı veya oransal kontrolu için mutlaka hava basıncının yönlendirilmesi gerekir. 

2- Üç Pozisyonlu Pnömatik Aktüatörler, 90 derece dönüşümlü olup, krameyer dişli sistemi ve pinion dişli sistemi ile imal edilmiştir. Birinci pozisyonda vana %100 açılır, ikinci pozisyonda 45 derece veya 0-45 derece arası istenilen dereceye ayarlanarak ayarlanan pozisyonda açık kalır. Sonra valf tamamen kapanır. 6 bar basınçlı hava ile verebildiği tork çıkış değerleri 18Nm-163Nm arasındadır.

Not: Resimde görülen iki yollu flanjlı vananın yanında Üç Yollu Flanjlı ve Dişli Konik Vanalarımıza da Pnömatik Aktüatör uygulanabilmektedir.

pnomatik_aktuator_yardimci_uniteler_714x
bottom of page