RAFİNERİ - VAKUM MAKİNATOLARI.png

Rafineri - Vakum Makinatoları

Rafineri Vakum Makinatoları, boruların dik konuşlandığı ve alt aynaya ulaşmayı engelleyecek derecede altı kapalı kapların boru değişiminde kullanılan makinatolardır.

 

Aşağıda; genellikle tercih edilen Sıkmalı Tip Vakum Makinatolarının çalışma prensipleri hakkında bilgi verilmektedir. Günümüz koşullarında çeşitli makinalarla birlikte kullanılabilen daha az zahmetle ve daha kısa sürede iş bitiren makinato tipleri de imal edilmektedir.

 

Bu makinatolara uygun Hava Tahrikli Motorlar (KY.P20-R90) firmamızdan temin edilebilir.

Ürün Detayları

Üst Vakum Makinatosu

1- Makinato gövdesi üzerindeki döner dayamanın üst aynaya göre mesafe ayarı yapılır ve kontra somun sıkılarak konumu sabitlenir. 

2-Kollu altıgen somun, Makinato boru içine girecek kadar gevşetilir. 

3-Dayama aynaya yaslanana kadar makinato boru içine salınır. 

4-Altıgen somun, bilyalar boruyu bir miktar esnetecek kadar sıkılır. 

5-Kare saplı mil saat yönünde döndürülerek sıvama gerçekleştirilir. 

6-Döndürme esnasında makinato boru içinde gevşer. Tekrar altıgen somun boruyu esnetecek kadar sıkılır ve ardından kare saplı mil döndürülerek sıvama işlemi tekrarlanır. 

7-Sızdırmazlığın sağlanacağı genişleme elde edildiğinde, altıgen somun gevşetilerek makinato dışarı alınır.

 Dikkat: Her iki tip makinatoda da bilyalar makinato gövdesine içten takmalıdır. Kollu altıgen somunun ve buna bağlı milin makinato gövdesinden ayrılacak kadar gevşetilmesi; bilyaların borunun içine düşmesine neden olabilir. Aşınmış, zarar görmüş parçaların değişimi de içine düşürme ihtimaline karşı kabın uzağında bir yerde gerçekleştirilmelidir.

 
Alt Vakum Makinatosu

Çalışma prensibi aynıdır. Burada döner dayama alt ayna konumuna göre uzatma borusunun gerisine yerleştirilmiştir. Dayamayı sabitleyen iki kontra somundan alttakinin çapı vakum borusu içine girerek merkezleme yapacak boşlukta imal edilir. Bu yapı makinatonun sentezinde çalışmasını sağlar.

 

Vakum makinatolarını kullanmadan önce Makinatolama yöntemlerinin bilinmesinde fayda vardır. Bunun için sitemiz içinde yer alan Genel uygulama yöntemleri sayfasının incelenmesi, işin sıhhatli yapılması bakımından gereklidir.

 

Teklif isterken aşağıdaki hususların eksiksiz olarak belirtilmesi önem arzetmektedir.

1- Boru malzemesinin cinsi, 

2- Boru dış çapı, 

3- Boru iç çapı, 

4- Boru boyları, 

5- Ayna kalınlıkları, 

6- Varsa ayna eğim açısı,

7- Üst ve alt ayna arasındaki dıştan dışa mesafe.

Not: Alttaki videoda, mevcut vakum borularının sökülme prensibi hakkında görüntüler yer almaktadır.

Önemli:

Makinatonuzun doğru kullanımı için